2025. február 1., szombat

Február 1. A Tisza élővilágának emléknapja

 Február 1. - A Tisza élővilágának emléknapja

 
Február 1-jét a magyar országgyűlés azért jelölte ki a Tisza élővilágának emléknapjává, hogy megemlékezzen az 2000. január 30-án bekövetkezett környezeti katasztrófáról.


A Tisza Közép-Európa egyik legfontosabb és Magyarország második legnagyobb folyója. Hazánkon kívül még négy ország területén halad keresztül: Románián, Ukrajnán, Szlovákián és Szerbián. Vízgyűjtő területe 157.000 km 2 , vízállása erősen ingadozó. Teljes hossza 1.419 km volt, de a szabályozások után – melyek 1846-ban kezdődtek – 962 km lett. A folyó 780 kilométernyi szakasza alkalmas hajózásra.
A Tisza egyik leglátványosabb jelensége a tiszavirágzás. A kérészek
közé tartozó, törékeny testű, áttetsző szárnyú rovarok tömeges rajzása csodálatos természeti látványosság, amely nyaranta turisták és természetbúvárok ezreit vonzza a folyóhoz.
A 2000-ben történt ökológiai katasztrófa okán jelölte ki a magyar országgyűlés február elsejét a Tisza élővilágának emléknapjává. 2000. január 30-án a romániai Nagybányán egy román-ausztrál tulajdonú bányavállalat ülepítő tavának gátja átszakadt, és onnan cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz ömlött a Szamoson keresztül a Tiszába. A szennyezés február 1. és 12. között vonult le a Tiszán, hatalmas környezeti pusztítást hagyva maga után. Ez volt a hazánkban eddig regisztrált legsúlyosabb vízszennyezés, a környezeti katasztrófa a planktonikus élőlények, a vízi makroszkópikus gerinctelen élőlények és a halállomány tömeges pusztulását okozta. Ennek mértéke a Tisza felső és középső szakaszán 70-90 %-os, míg az alsó szakaszon 100%-os volt. A szennyezés levonulását követően a folyó csak lassan telt meg újra élettel, elsőként azok a fajok jelentek meg, melyeknek jobb volt az alkalmazkodóképessége. Azt mondhatjuk, hogy mostanra már regenerálódott a folyó élővilága. A nagyobb árvizek is elősegítették, hogy a Tisza „újjáéledhessen”.
A szennyezés február első két hetének végére vonult le a Tiszán, és hatalmas környezeti pusztítással távozott. Erre emlékezvén az Országgyűlés február 1-jét nevezte ki a Tisza élővilágának emléknapjaként.

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése