2025. február 3., hétfő

Február 3. A rejtvényfejtők világnapja

Magyarországon nem igazán kell elmagyarázni az embereknek, hogy mi az a Füles Magazin, hiszen jó eséllyel mindenki látott vagy fogott már Fülest a kezében. Még a gyerekek is, hiszen a Kis Füles rejtvényújság évtizedek óta kapható, vagyis a mai gyerekek szülei már jó eséllyel fejtettek benne rejtvényt.
A legelső Füles rejtvényújság 1957. február 3-án jelent meg, tehát valójában az országszerte híres rejtvényújság születésnapját ünnepeljük ezen a napon, amit nem is lehetne méltóbban tenni, mint úgy, hogy Magyarországon ez a nap a Rejtvényfejtők Napja!


 Egy igazi legendához kapcsolódik az első magyar keresztrejtvény története. Február 3-án ünnepeljük a magyar rejtvényfejtők napját annak emlékére, hogy ezen a napon jelent meg először 1957-ben a Füles magazin, amely vasárnaponként került az újságárusokhoz, ugyanis akkor az volt az egyetlen munkaszüneti nap

Február 3-án ünnepeljük a magyar rejtvényfejtők napját annak emlékére, hogy ezen a napon jelent meg először 1957-ben a Füles magazin, amely vasárnaponként került az újságárusokhoz, ugyanis akkor az volt az egyetlen munkaszüneti nap.

1925-ben a keresztrejtvény Magyarországra is megérkezett. Kristóf Károly újságíró a Ma Este című képes hetilap szerkesztőségében figyelt fel az angol Daily Mail hasábjain egy ideje megjelenő, Crossword-Puzzle feliratú furcsa ábrákra.
Megmutatta kollégáinak, akikkel úgy gondolták, hogy egy világlap nem véletlenül közöl ilyesmit, érdemes lehet átvenni és magyarra fordítani. Az angol minta alapján Kristóf elkészítette a keresztszórejtvény hazai változatát.
A legenda szerint a kész rejtvényt szerette volna kipróbálni valakin, ezért leszaladt az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesületbe, ahol egy fiatalember éppen a verseskötetét árulta. Fölhívta a szerkesztőségbe, leültette, s elé tette a feladványt, de a fiatalembert nem hozta lázba a trükkös négyzetháló látványa. „Van nekem elég rejtvény az életemben!” – mondta, azzal felállt és elment. A fiatalembert József Attilának hívták, és ma már a magyar költészet halhatatlanjaként tiszteljük.

Szoktatok keresztrejtvényt fejteni? 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése