Braille világnap – január 4.
A Braille-írás világnapját január 4-én a Braille-írás feltalálója, Louis Braille születésének tiszteletére ünneplik. A Braille ajándéka a világnak világszerte több millió vak vagy gyengénlátó ember életét tette fényesbbé, és nap mint nap hasznot húz a munkájából. A nap azt is elismeri, hogy a látássérültek ugyanolyan szintű emberi jogokat érdemelnek, mint mindenki más.
A „Braille” kifejezést alkotója után nevezték el. Louis Braille egy francia volt, aki gyermekkorában elvesztette a látását. 10 éves korától a franciaországi Királyi Vak Ifjúsági Intézetben dolgozott, ahol megfogalmazta és tökéletesítette azt a kiemelt pontrendszert, amely végül Braille néven vált ismertté.
A Braille befejezte munkáját, egy hat pontból álló cellákon alapuló kódot fejlesztett ki, amely lehetővé teszi, hogy az ujjbeggyel egyetlen érintéssel tapintható legyen a teljes cellaegység, és gyorsan mozogjon egyik celláról a másikra. Végül a Braille-írást lassan világszerte elfogadták, mint a vakok írásos információinak fő formáját. Sajnos Braille-nek nem volt lehetősége megnézni, mennyire hasznossá vált találmánya. 1852-ben hunyt el, két évvel azelőtt, hogy a Királyi Intézet megkezdte a Braille-írás tanítását.
Az Egyesült Nemzetek Közgyűlése (UNGA) elismerte a Braille csodálatos segédeszközét, amely megnyitotta a hozzáférés világát a vakok és gyengénlátók számára. 2018 novemberében január 4-ét a Braille-írás világnapjává nyilvánították. A következő évben először emlékeztek meg a Braille-írás világnapjáról, amelyet nemzetközi ünnepként ünnepeltek.
Az esemény időpontja, amelyet az ENSZ Közgyűlése egy kiáltványban választott ki, Louis Braille születésnapját jelzi. Szeretjük, ha az emberek összegyűlnek, hogy megünnepeljék az eseményeket és a jó ügyeket, és a január 4-i Braille Világnap is egy ilyen esemény!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése