A cicának vannak kérdései, és január 22-én kell válaszolni rájuk, ezért ezt a Napot a Válasz a macska kérdéseinek napjának is nevezik. Melyik gyerek nem ígérte meg a macskájának, hogy ha csak felfedi, hogy tud beszélni, megőrzi a titkot? Ezen a különleges napon minden egyes nyávogását hallgatjuk, és megpróbáljuk megérteni, mire akar kilyukadni az a macska – csak azt kívánjuk, bárcsak szövegbuborékok lennének a fejük felett, mint Garfield!
Bár van némi ellentmondás az első vadmacskák háziasításának időpontjában, a Közel-Kelet emberei határozottan együtt éltek házimacskákkal Kr.e. 7500-ban, és a 19. századra már különböző macskafajtákat fejlesztettünk ki.
Az ókori Egyiptomban a macskák nem csupán barátok voltak – társadalmi és vallási gyakorlatokhoz használták őket, és szeretett és szent háziállatoknak tartották őket. A macskákat annyira tisztelték, hogy ugyanolyan méltósággal mumifikálták őket, mint az embereket. Ezen kívül sok egyiptomi istennek macskafeje és emberteste volt – ennél sokkal közelebb nem lehet jutni!
Míg az ókori egyiptomiak nagyra értékelték a macskákat mérges kígyók elpusztítására való képességük miatt, az európaiak patkány- és egyéb kártevőirtó képességeik miatt. A macskákat a kereskedők a rómaiaktól a briteken át a vikingekig vitték magukkal, ahol végül lepecsételték útlevelüket, és a felfedezőkkel együtt elindultak az „Újvilágba”.
A középkor sötét nyom volt a macskák kollektív feljegyzésében, az uralkodók akkoriban úgy vélték, hogy a macskák okozzák az Európát pusztító fekete halált. Nem tudták, hogy a macskák nagyobb valószínűséggel tartják kordában a patkányok és bolhák populációját. Mindazonáltal kárt okoztak a hírnevükben, és a macskák csak a 15. és 16. században állították helyre nyilvános imázsukat, amikor is szívesen látták őket a hajókon, hogy távol tartsák a kártevőket. Gyakran feltételezik, hogy macskák tartózkodtak Kolumbusz Kristóf hajóján, macskabarátaink pedig Amerikában szálltak ki és virágoztak.
Manapság sokkal jobban szeretjük a macskákat, mint a patkánypopuláció csökkentésének képességét – olyannyira, hogy egy egész napot csak annak elmélkedésére szánunk, hogy mit jelenthet egy-egy nyávogás és dorombolás. 1993-ra a macskák száma meghaladta a kutyákat, mint a legnépszerűbb házi kedvencek az országban, és ma már nagyra becsülik kíváncsiságukat, függetlenségüket, intelligenciájukat – és sok-sok kérdésük miatt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése