Vízkereszt – január 6.
Vízkereszt egy katolikus keresztény ünnep, amelyen a Jézus Krisztusként megtestesült Isten kinyilatkoztatását ünneplik. A nyugati kereszténységben az ünnep a három bölcs látogatására emlékezik, akik egy angyalt követtek Betlehembe, ahol Jézus született. Ezt a napot az ír és az amish keresztények Háromkirályok Napjaként és Kis Karácsonyként is emlegették. Vízkereszt ünnepe zárja le a karácsony tizenkét napját, és a karácsonyi időszak hagyományos befejezése.
A Kelet-Római Birodalom templomai már a negyedik században is karácsonyt ünnepeltek január 6-án. A nyugatiak pedig december 25-én, ezért egyes helyeken a Vízkereszt ünnepét régi karácsonyként emlegetik. Azóta sok kultúra saját nevet és hagyományt alakított ki ennek a napnak a megünneplésére. Például Skandináviában december 23-án ünneplik az úgynevezett kis karácsony estét.
Spanyolországban a gyerekek hagyományosan nem karácsony napján kapták meg az ajándékaikat, hanem január 6-án, arra a napra emlékezve, amikor a bölcsek ajándékokkal megérkeztek Betlehembe. aranyból, tömjénből és mirhából. Írországban Little Christmas Women’s Christmas-nek is hívják, mert az ír férfiak vállalják a napi háztartási feladatokat. Más népszerű hagyományok közé tartozik az éneklés, az ajtó krétázása, a ház megáldása, a háromkirályi torta elfogyasztása, a templomba járás és a téli úszás. Szokásos sok keresztény számára is, hogy vízkereszt estéjén eltávolítják karácsonyi díszeiket, bár más keresztény országok történelmileg eltávolítják azokat gyertyaszentelőkor, vagyis a Vízkereszt lezárásakor. Az első hagyomány szerint, aki vízkereszt estéjén nem emlékezik a karácsonyi díszek levételéről, annak érintetlenül kell hagynia gyertyaszentelőig.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése