Wikipédia nap – január 15.
A Wikipédia napja január 15-én egy olyan alkalom, amely az oldal születését és létrejöttét ünnepli. A világon szinte minden ember tudja, mi az a Wikipédia. Amikor keresünk valamit, a keresőmotorjainkban először egy Wikipédia hivatkozás jelenik meg. Ez is népszerű webhely, mivel mélyreható információkat nyújt, és mindent felhasználóbarát módon mutat be. Tehát minden további nélkül szenteljük ezt a napot annak az információszolgáltatónak, aki az első naptól kezdve táplál bennünket tudással. Boldog Wikipédia napot!
Volt idő, amikor a diákoknak és kutatóknak rengeteg könyvet kellett átnézniük egy könyvtárban, hogy egy bizonyos témával kapcsolatos információkat szerezzenek. Ez volt az az idő, amikor az internet még nem érte el a mai innovációs csúcsokat. Az általunk ismert világ azonban teljesen kifejlődött, amikor ez a keresőmotor megalakult, és számos weboldal jött létre, hogy több témában tájékoztassák az embereket. Az egyik ilyen híres webhely a Wikipédia – más néven ingyenes internetes enciklopédia. A nonprofit Wikimedia Foundation által felügyelt weboldal elismert cikkek létrehozásának és fejlesztésének elősegítése.
Itt van egy kicsit bővebben a Wikipédia történetéről. Az egész azzal kezdődött, hogy Jimmy Wales 1996-ban megalapította a Bomis, Inc. internetes portál céget. 2000 márciusára Wales bemutatta a világnak a „Nupediát”. Ez egy ingyenes online enciklopédia volt, amelynek volt egy főszerkesztője és egy csoportja, akik áttekintették a közzétett információkat. 2001-ben a Nupedia kiegészült egy wiki szoftverrel, és a Wikipédia a Nupedia.com szolgáltatásaként indult. Azonban többszöri megbeszélés után a Wikipédia független weboldalként indult újra, és az első évben több mint 20 000 cikket sikerült közzétennie! Ez 18 különböző nyelvű munkát tartalmazott, például franciául, németül, lengyelül, hollandul, héberül, kínaiul és eszperantóul.
Mára a világ egyik leglátogatottabb oldalává vált, és szinte minden érdekes témáról tartalmaz információkat. Az iskolák és egyetemek azonban nem engedélyezik a Wikipédia használatát szakdolgozatokban, mivel az oldal nem tartalmaz megfelelő hivatkozásokat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése