ALICE CSODAORSZÁGBAN NAP- Július 4.
A nemzeti ünnep naptárában július 4-én ünnepeljük az Alice Csodaországban napját, hogy megemlékezzünk arról a napról, amikor Lewis Carroll először elmesélte szeretett történetét Alice Liddellnek. A mai nemzeti ünnep tökéletes alkalom arra is, hogy többet megtudjunk erről az angol íróról és arról, hogyan született ez a híres gyermekkönyv.Charles Lutwidge Dodgson, ismertebb nevén Lewis Carroll, Cheshire-ben született, Angliában. Az Oxfordi Egyetemen tanult. Bár matematikából jeleskedett, Dodgsonnak kreatív oldala is volt. Ez a kreativitás vezette őt ahhoz, hogy író, illusztrátor és költő legyen. Mivel Dodgson szerette, hogyan látják a gyerekek a világot, gyakran mesélt nekik kitalált történeteket. Az egyik gyermek, akinek különösen szeretett mesélni, barátja, Henry Liddell lánya, Alice volt.
1862. július 4-én Dodgson egy Alice nevű lányról szóló kitalált történetet mesélt Alice-nek és két nővérének. A lány beleesett egy nyúlüregbe. A nyúlüregben töltött ideje alatt Alice mindenféle különös lénnyel találkozott. Dodgson végül papírra vetette a történetet, és 1865-ben kiadta. A történet számos szereplőt tartalmaz, mint például az Őrült Kalapos, a Szívek Királynője, a Szívek Királya, Cheshire Macska, a Fehér Nyuszi, Dodó és a Nyúl. Az Alice Csodaországban minden idők egyik legkelendőbb gyermekkönyve. Soha nem fogyott ki a nyomtatásból. A könyvet közel 200 nyelvre fordították le. A folytatások közé tartozik a Tükörországban és a Mit talált Alice ott?
Az évek során a könyvet számos Alice-filmben és produkcióban adaptálták. Az első filmadaptáció némafilmként jelent meg 1903-ban. Az első hangos változat premierje 1931-ben volt. Az Alice Csodaországban című Disney rajzfilmklasszikus 1951-ben jelent meg. Egy 1982-es színpadi változatban, az „Alice a palotában”-ban Meryl Streep szerepelt. Az Alice Csodaországban című műből balettprodukció, animeváltozat, opera, televíziós műsor, az Alice Tükörországban című mű és egy sci-fi minisorozat, az Alice is készült már.
Sok brit és világszerte más emberek ünneplik ezt a napot azzal, hogy Alice-nek vagy a könyv más szereplőinek öltöznek be. Egyéb események közé tartoznak a Bolond Kalapos teadélutánok, mesemondás, különleges kiállítások és az oxfordi Alice boltjának látogatása.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése