A balett világnapja – november 2.
A balett világnapja lebegő ünnep, és ennek időpontját évente több balett-társulat tűzi ki. Idén november 2-án kerül sor. A 15. századig visszavezethető balett egy bonyolult, művészi táncforma, amely precíz, könnyed, kecses mozdulatokat és gesztusokat foglal magában, zenére előadva. A balett világnapja különleges alkalom a környező emberek számára, hogy megünnepeljék ezt a közkedvelt művészetet.
A balett világnapját először 2014. október 1-jén ünnepelték. Ezen a különleges napon a világ legkiválóbb balett társulatai hat kontinensről közvetítenek élő videókat, amelyek bemutatják előkészületeiket, próbáikat és táncóráikat a színfalak mögött. Az eseményhez hozzájáruló fő társulatok az Ausztrál Balett, a Bolsoj Balett, a Királyi Balett, a Kanadai Nemzeti Balett, a San Francisco Ballet és a Svéd Királyi Balett.
A balett története a 15. századig nyúlik vissza Olaszországban és Franciaországban. A táncot gyakran nemesek és asszonyok mutatták be a királyi udvarokban. A balett korai formája azonban nemcsak a táncot, hanem a zenét, a költészetet, a dekorációt és a „ballet de cour” néven ismert jelmezt is magában foglalta. A kidolgozott balettforma fejlesztését Medici Katalin, II. Henrik francia király felesége dolgozta ki.
1681-ben a balett a királyi udvarból a színpadra lépett, ahol az operákkal beépült, különösen
Franciaországban. Az 1700-as években egy francia balettmester forradalmasította ezt a balett-opera irányzatot, és azt hirdette, hogy a balett megérdemli, hogy önálló műfajként megállja a helyét. Ez a forma kifejező és drámai mozdulatokat tartalmazott, amelyeket a táncon keresztül történő történetek elmesélésére használtak.
A 19. században a balett fokozatosan fejlődött, ahogy Oroszországban olyan klasszikus technikák fejlődtek ki, mint a hegyes munka, a mozdulatok pontossága és a kiállás. Ebben az időszakban jött létre a klasszikus „Hattyúk tava”, „Csipkerózsika” és „A diótörő”.
Manapság a balett különböző formákat és stílusokat ölt, a szabályok egy kicsit kevésbé merevek, mint a múltban. A jelmezek a kreativitás függvényében változnak, és a klasszikus zene már nem az a kötelező zenei műfaj, amelyre előadják. Olyan új táncformákat is életre keltett, mint a kortárs, lírai, modern és neoklasszikus tánc.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése