2024. november 13., szerda

November 13. A magyar nyelv napja

 November 13. A magyar nyelv napja

 
A magyar nyelv napja a figyelmet igyekszik ráirányítani a magyar nép szellemi-kulturális öröksége és nemzeti identitása alapját jelentő magyar nyelvre. 2009 óta április 23-án ünnepeltük, 2011-től viszont november 13-án.

Tudod-e?
 
hogy 1844. november 13-án vált a magyar nyelv államnyelvvé, vagyis a törvényhozás, az oktatás, ügyintézés nyelve - a latin és német helyett - a magyar lett?
 
hogy 2011-ben nyilvánította ezt a napot az Országgyűlés a magyar nyelv napjává?
 
hogy a világ többezer nyelve közül a magyarul beszélők arány az ötvenedik helyen áll?
 
hogy kb.14-15 millióan beszélnek magyarul?
 
hogy szótáraink közel 207 000 szócikket tartalmaznak?
 
hogy Arany János, Petőfi Sándor, Jókai Mór szókincse külön-külön is meghaladta a 22 ezret?
 
hogy az első teljes magyarnyelvű szövegemlékünk, a XII. századi Halotti Beszéd nyelvünk kivételes alkalmazkodóképességének bizonyítéka?
 
2008-ban ezen a napon nyitotta meg kapuit a Magyar Nyelv Múzeuma a ma Sátoraljaújhely részét képező Széphalmon, Kazinczy Ferenc mauzóleuma mellett.
 
Akik tudták...
 
Kosztolányi Dezső :„Az a tény, hogy anyanyelvem magyar, és magyarul beszélek, gondolkozom, írok, életem legnagyobb eseménye, melyhez nincs fogható. (...) Mélyen bennem van, a vérem csöppjeiben, idegeim dúcában, metafizikai rejtélyként. Ebben az egyedülvaló életben így nyilatkozhatom meg igazán.” (Részlet Ábécé a nyelvről és lélekről című írásából.)
 
József Attila: "Nyelvünk ízei gazdagon kiforrtak. A magyar szóból finom műszer lett, zajtalan sebességű gép, mellyel a mérnöki elme könnyedén alakíthatja fogalmait. De a lélek homályos vidékeit is lágyan kiemeli mélyeiből költőink ihlete. Nyelvünkkel megmintázhatjuk a kővágó motorok pergő zaját s az udvar sarkában gubbasztó maroknyi szalmaszemét alig-alig zizzenő rebbenését. Egyszóval nyelvünk ősi és modern, erdei, mezei és városi, ázsiai és európai." (Töredékek)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése