Országos Klarinét Nap – november 16.
Tudtad, hogy 3000 éve, hogy az ókori Görögországban megalkották az első szarvascsípeket? A klarinét hasonlít egy nádszálas hangszerhez, és egy fúvó típusú hangszer, hengeres testtel és alul kiszélesedő haranggal. Ez egy hangszer, amelyet széles körben használnak zenekarokban és zenekarokban, különösen a hadseregben. A fafúvós hangszerek családjából származik. A Klarinét Nap azért jött létre, hogy hitelt adjon ennek a csodálatos hangszernek, amely a legtöbb zenész kedvence világszerte.
Számos elmélet létezik a klarinét létrejöttével kapcsolatban. Azt mondják, hogy a klarinét a „chalumeau” nevű ősi fafúvós hangszerből fejlődött ki. A chalumeauról azt is mondják, hogy az "oboa" hangszer őse. Még ma is chalumeau-nak nevezik a klarinét alsó regiszterét.
Az első klarinétot Johann Christoph Denner német zenész fejlesztette ki az 1700-as években. C hangnemben készült. A klarinétokat ma általában B hangnemben készítik. Az 1800-as években a klarinét további módosításai következtek. Például a fúvókát nem elöl, hanem hátrafelé fordították, így a klarinétosok simábban játszhattak a hangszeren. Ezt a prototípust Heinrich Baermann német zenész hozta létre.
Később tizenhárom billentyűt adtak a klarinéthoz, így a klarinétosok képesek voltak a kromatikus skálán játszani. Ezt követően a klarinétoknak számos új változata és típusa jelent meg a használt kulcstól, a mérettől vagy a regiszterek választékától függően. A klarinétot a farkas hangjaként használták a híres "Péter és a farkas" kompozícióban.
A klarinét megnyugtató zenét produkál, ezért különféle zenei műfajokban, például rockban, jazzben és folklórban használják. Azt mondják, Mozart szerette a klarinétok hangját. A klarinétokat a katonai zenekarban is széles körben használják. A Klarinét Nap azért jött létre, hogy elismerést adjon ennek a csodálatos hangszernek, amely a világ zenészeinek kedvence.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése