Csokoládéval borított cseresznye napja – január 3.
A Csokoládéval borított cseresznye nemzeti napja január 3-án annak a kombinációnak az ünneplésére szolgál, amely természetesen úgy tűnik, hogy együtt jár, a cseresznye és a csokoládé. Ahogy az ünnepi ünnepek mögöttünk van, és egy új év kezdődik, várjuk a zamatos édességet, amely mosolyt csal mindenki arcára, és feldobja a kilátásainkat, bármi is vár ránk az előttünk álló új évben.
A csokoládéval borított cseresznyét, vagy más néven cseresznyeszálat, az amerikaiak és a világ generációk óta élvezik. Az európai korai telepesek annyira szerették a cseresznyét, hogy az 1600-as években az Atlanti-óceánon hajózva Amerikába utazva gondoskodtak róla, hogy néhányat a rakomány közé rejtsenek.
Bár ma már számos cseresznyét tekintenek Észak-Amerikában őshonosnak, a közhiedelem szerint a cseresznye Törökországból származik. A cseresznye a világ egyik legrégebben termesztett növénye, és úgy tűnik, hogy a cseresznye iránti szeretetünk mélyen beépült az emberi kultúrába.
Az angolok az 1700-as években kezdték el a cseresznyét cseresznyepálinkába áztatni, és csokoládéval bevonni. Ezeket a szívélyeseket, ahogy ismerték, bódító hatásuk miatt ízlelték, és ünnepekre tartották fenn. A franciák nagyjából ugyanebben az időben készítettek egy hasonló édességet, Griottes néven a griotte nevű meggyet, amelyet szintén rózsába áztattak és csokoládéba fojtottak. Mind az angol szívélyesek, mind a francia griottek az 1700-as években eljutottak Amerikába, és senki meglepetésére azonnal keresletté váltak.
Az amerikaiak erős, cukros sziruplikőrből kezdték el a szívecskét készíteni úgy, hogy az egész cseresznyét összetörték, cukorban és pálinkában megfőzték, majd csokoládéval bevonták. Ezek cseresznyeszálak néven váltak ismertté, de ugyanezzel a pálinkás-cukros módszerrel más gyümölcsökből is készítettek szívecskét. A cseresznyeszálak voltak a legnépszerűbbek, és általában ünnepekre és különleges ünnepekre tartották fenn. Végül a tiltás idején az alkoholt eltávolították a receptből, és helyette meggy ízű cukorsziruppal készítettek cseresznyés szívecskét. 1929-re Amerikában elkezdték tömegesen gyártani az első, cukorsziruppal és alkoholmentes csokoládéval bevont meggyet, hogy kielégítsék a megnövekedett keresletet.
Ma ünnepeljük – csokoládéval borított cseresznyét mindenféle – étcsokoládé, tejes, sőt fehér csokoládé fajtát is. Szeretünk vacsora után egy cseresznyés cseresznyét kóstolgatni, amely édes likőrökkel és egy csípős kirsch pálinkával készült, de késő délutáni élvezetként mindig szívesen kényeztetjük egy édes cukorszirupos, csokoládéval bevont cseresznyét. Bármelyiket is részesíti előnyben, mindenképpen kényeztesd magad a csokoládéval borított cseresznye nemzeti napján.