Országos Kilométermérő Nap – május 12.
Mindig készen állunk egy hosszú autózásra, és ezúttal egyenesen a kilométerszámláló-villába hajtunk az Országos Kilométerszámláló Nappal, amelyet minden évben május 12-én ünnepelnek. Nem tudjuk feltárni ennek a napnak az alapítóját, de tudják, hogy az ünnepséget azért tartják, hogy megtanítsák az embereket a kilométer-számlálókra és arra, hogyan ápolják jobban járműveiket, hogy azok hosszabb ideig jobb állapotban maradjanak.
Hagyományosan egy tisztán mechanikus eszköz, a kilométer-számláló változatai megjelentek a történelem során. Az ókori Görögország a lépések mérésére képzett szakembereket használt, az ókori rómaiaknak pedig saját változatuk volt a kilométer-számlálóról. Ezektől a fejlesztésektől függetlenül a Han-dinasztia idején is feltalálták a kilométerórákat, dobos közúti kocsi formájában. A történet szerint minden alkalommal, amikor a távolság mérésére sor került, egy fafigura ütötte a dobot. A szakértők ezt a kilométer-számláló rendkívül fejlett változatának tartják (az időt figyelembe véve), és ezt a jelenlegi kilométer-számlálóra gyakorolt hatásként említik.
Több történet is tartalmazza a modern kilométer-számláló elődjét, amelyet kocsikhoz és más lóvontatású járművekhez fejlesztettek ki az általuk megtett távolság mérésére. Egy mormon úttörő különleges találmánya meghatározta a kilométer-számláló fejlesztésének irányát. William Clayton a nyugat felé, Utah felé tartó kocsijához csatlakoztatta készülékét, egy „útmérőt”. Ezt követte Arthur és Charles Warner fivérek az első autó kilométer-számlálója, az úgynevezett „automatikus mérő”. és egy teljesítménykuplung. Kifejlesztettek egy hőmérőt is a motorhoz, de a szabadalmat egy perben elvesztették.
Míg a technológia az idők során fejlődött, a kilométer-számláló továbbra is rögzíti a megtett távolságokat – csak most már elektronikus.
Hogy te miket tudsz!
VálaszTörlésÓ, nem magamtól vagyok okos, csak kutakodom egy kicsit. :)
Törlés